facebook
youtube

VIDES MANUFAKTŪRAS

 

VIDES MANU-FAKTŪRAS KULDĪGAS PILSĒTAS SVĒTKOS

 

No 2014.gada 14.-18. jūlijam Kuldīgā tika īstenots starptautisks projekts „Vides manu-faktūras”, kura centrālās aktivitātes lieliski papildināja Kuldīgas pilsētas svētku programmu. Sadarbojoties Latvijas, Norvēģijas, Islandes un Lietuvas māksliniekiem, Kuldīgas vecpilsēta pārtapa par skatuvi daudzveidīgām mūsdienīgām kultūras aktivitātēm, kuras tika veidotas radošās apmaiņas rezultātā. Visi pasākumi tika veidoti kā brīvdabas norises, atklājot jaunas, vēl neiepazītas, netradicionālas pasākumu norises vietas. Kuldīdzniekiem un pilsētas viesiem bija iespēja vērot neparastus ārvalstu un Kuldīgas mākslinieku darbus.

Grupa „Cie des Quatre Saisons” no Beļģijas piedāvāja instalāciju-izrādi “Ceļojošais koks”, kuru var pielīdzināt mobilam karuselim, kurā dalībnieki līdz 12 gadu vecumam varēja arī pavizināties. Instalāciju papildināja mākslinieku muzikālā programma-performance. Instalācijai piemīt paradējošs, grotesks raksturs.

 

Grupa „Retouramont” no Francijas demonstrēja vertikālās dejas solo izrādi “Neparastā intimitāte”. Grupa savā darbībā lieliski interpretē pilsētu vidi un celtnes, izrādes veido izceļot urbānās vides īpatnības. Kuldīgas izrādei izvēlēta kultūras centra fasāde. Savukārt grupas režisors Fabris Gijo projekta dalībniekiem vadīja darbnīcu, aicinot iepazīt ķermeņa gravitācijas izmantošanas iespējas.

 

Grupa „Du O des Branches” no Francijas projektā piedalījās ar gravitācijas izrādi, kura tika veidota integrētas vides meklējumos, izmantojot Pilsētas dārza kokus un veidojot meditatīvu, četru stundu izrādi ar savdabīgu noskaņu mūziku. Mākslinieces projekta dalībniekiem vadīja darbnīcu, kuras rezultātus varēja vērot ceturdtdienas naktī.

 

Grupa „Des Quidams” no Francijas Kuldīgā rādīja izrādi “Zirgi”, kuru varēja redzēt gan dienā, gan naktī. Grupa savā darbībā izmanto transformējamus tēlus, kuru pamatā ir specifisks dizains. Tēli spēj transformēties no cilvēka auguma figūras līdz 3,5 m augstām skulptūrām, kuras piepilda gaiss. Tēli var pārvietoties vidē, lieliski papildinot vēsturisku gaisotni.

 

Stikla mākslas ekspress izstādi „Īssavienojums” varēja atrast Alekšupītes ūdeņos iepretim viesnīcai „Metropole”. To veidoja mākslinieces Iveta Brence, Solvita Bruže, Laura Rostoka un Vika Šulca. Savukārt piektdien tika gaidītas ģimenes ar bērniem, lai darbotos stikla un porcelāna manufaktūrā.

 

Porcelāna māksliniece Sanita Ābelīte veidoja vērienīgu porcelāna mākslas ekspress izstādi ēkas Baznīcas ielā 7 vestibilā, vedinot uz domām par tējas dzeršanas rituāliem. Pašmāju masliniece, kuras darbnīca un ceplis atrodas Alsungā, apmeklētājus pārsteidza ar barokāli krāšņu  un romantisku mākslas akciju, atklājot porcelānam neierastu telpas dimensiju.

 

Islandes ielu teātris „Hitt Husitt” uz Kuldīgu atveda izrādi „Līdz varavīksnes galam”, aicinot tajā iesaistīties arī dažādu valstu projekta dalībniekus. Jaunieši apguva arī prasmes izmantot dzīvo uguni kā vienu no dabas pirmelementiem izrādes kontekstā.

 

Projekts tika veidots kā dažādu mākslas nozaru manufaktūras, radot neparastus darbus eksperimentālās mūzikas, mūsdienu mākslas un ielu teātra mākslas jomās. Manufaktūru darbus varēja vērot ceturtdienas naktī un piektdienas dienā Kuldīgas vecpilsētā.

 

Projekts „Vides manu-faktūras” tika īstenots ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.-2014.gada perioda programmas LV04 „Kultūras un dabas mantojuma saglabāšanas un atjaunināšana” neliela apjoma grantu shēmas „Kultūras apmaiņa” finansiālu atbalstu. Projektu līdzfinansē Kuldīgas novada pašvaldība.

 

KULDĪGAS JAUNIE MĀKSLINIEKI SAVUS DARBUS PREZENTĒ DROBAKĀ


Septembra trešajā nedēļā Kuldīgas jaunie mākslinieki devās uz Kuldīgas sadraudzības pilsētu Drobaku Norvēģijā, lai apgūtu jaunas prasmes radošajās darbnīcās un piedalītos Gaismas festivālā. KKC jauniešu teātris “Focuss” festivāla ietvaros demonstrēja jaunāko izrādi “Iedomu spoguļi”, kuras režisore ir Daiga Pirtniece. “Focuss” dalībnieki piedalījās 3 dažādās ielu teātra darbnīcās, apgūstot iemaņas kustību teātra, mūsdienu dejas un ēnu teātra jomā. Darbnīcu rezultātā tapušās programmas tika iekļautas Gaismas festivāla oficiālajā programmā. Festivāla rīkotāji atzina, ka jauniešu izrāde ir ļoti augstā līmenī un tā lieliski bagātināja festivāla programmu, papildinot pat ar uguns pūšanas trikiem.

Drobakā notika arī vērienīga stikla mākslas retrospektīva „Gaismas objekti”, kuras kuratore ir Iveta Brence. Mākslinieces savu darbu eksponēšanai bija izraudzījušās neparastas vietas fjorda pakājē, kas ļāva veidot savdabīgu stikla mākslas, gaismu spēles un vietējās vides mijiedarbību, kas pārsteidza Drobakas iedzīvotājus. Apmeklētāji pauda viedokli, ka šāda stikla objektu eksponēšana brīvā dabā esot jaunums visas Norvēģijas mērogā.

Projekta „Vides manu-faktūras” mērķis bija izveidot Kuldīgas un Drobakas vēsturiskās mazpilsētas par skatuvi starpdisciplinārām mūsdienīgām kultūras aktivitātēm, kuras tika veidotas radošās apmaiņas rezultātā, sadarbojoties Latvijas, Norvēģijas, Islandes un Lietuvas māksliniekiem, tādējādi sekmējot mazpilsētu kultūrvides dinamiku. Visi pasākumi tika veidoti kā brīvdabas norises, atklājot jaunas, abās vēsturiskajās pilsētās vēl neiepazītas, netradicionālas pasākumu norises vietas, kuras tika apzinātas un pilnveidotas projekta ietvaros, aicinot māksliniekus veidot kultūrvēsturiskā mantojuma interpretācijas.  

Projekts „Vides manu-faktūras” tika īstenots ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.-2014.gada perioda programmas LV04 „Kultūras un dabas mantojuma saglabāšanas un atjaunināšana” neliela apjoma grantu shēmas „Kultūras apmaiņa” finansiālu atbalstu. Projektu līdzfinansēja Kuldīgas novada pašvaldība.